"Idziemy do szkoły"

„Niebawem pójdziesz do szkoły.”- to zdanie brzmi w uszach wielu dąbrowskich przedszkolaków, którzy we wrześniu mają przekroczyć szkolne progi. Spędza również sen z powiek mamom, tatom, dziadom, babciom i wszystkim bliskim dziecka, którzy trwożą się czy poradzi sobie ono w nowym środowisku. W tle debat psychologów, dyskusji na temat celowości reformy edukacji, każdy zastanawia się w duchu nad rzeczami prozaicznymi – czy maluch nie będzie się bał? Czy trafi do klasy, świetlicy? Czy odnajdzie się w dużej społeczności?

Na szczęście jest na to wszystko sposób! Wystarczy wziąć udział w naszym programie „Idziemy do szkoły”, którego głównym celem jest rozwój dojrzałości szkolnej dziecka.

Program jest autorskim dziełem nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 16. Powstał w ubiegłym roku szkolnym jako nasza odpowiedź na potrzeby najmłodszych oraz ich rodziców. Wzięło   w nim udział ponad czterdzieści przedszkolaków, którzy dzisiaj są dzielnymi pierwszakami.

W ramach programu proponujemy cotygodniowe godzinne zajęcia prowadzone przez nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej oraz innych pedagogów mających kontakt z najmłodszymi uczniami – wychowawców świetlicy, biblioteki szkolnej. Forma i treści są różne – od tańca i zabaw ruchowych, poprzez zajęcia plastyczne, w szkolnym obserwatorium, aż do językowych.

Udział w zajęciach pozwala dziecku poznać warunki szkolne:

- oswoić się z klasami lekcyjnymi,

- przemieszczaniem się pomiędzy piętrami oraz salami,

- przyzwyczaić się do różnych  osób prowadzących zajęcia,

- przyswoić sobie szkolne zasady oraz normy,

- pokonać nieśmiałość i wzmocnić swoją samoocenę poprzez kontakty z nową grupą,

- zyskać przekonanie, że szkoła to miejsce przyjazne dzieciom.

Zajęcia odbywają się w czwartki, w godzinach 16:00 – 17:00. Są całkowicie bezpłatne.

Zapraszamy. Przyjdź i pomóż swemu dziecku z przedszkolaka stać się radosnym pierwszakiem.