Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech

Multimedialne Laboratorium Kosmosu

Multimedialne Laboratorium Kosmosu

czyli, jak to miałoby wyglądać - wizja MLK

Projekt stworzenia Multimedialnego Laboratorium Kosmosu  (MLK) polega na modernizacji kopuły szkolnego Obserwatorium Astronomicznego poprzez doposażenie jej w dodatkowe teleskopy, zakup zdalnego sterowania do obrotu i otwierania kopuły, oraz zakup komputera do sterowania kopułą przez Internet. Zainstalowany zostanie zautomatyzowany system sterowania oraz przesyłu obrazu z teleskopów do monitorów rozmieszonych w budynku oraz przesył obrazu przez sieć Internet do odbiorców lokalnych i pozostałych.

Kolejna sala mieszcząca się obok sali Obserwatorium Astronomicznego będzie drugą częścią Multimedialnego Laboratorium Kosmosu, wyposażona w zakupione laptopy z dostępem do  sieci Internet udostępnione do indywidualnej pracy osób korzystających z MLK, oraz zestawem multimedialnym (tablica interaktywna wraz z całym osprzętem). W ramach projektu do sali MLK, zakupione zostaną odpowiednie pomoce naukowe, m.in. pompa próżniowa oraz wiele innych. W/w pomoce pozwolą na prowadzenie zajęć dostosowanych do różnego wieku odbiorców oraz różnego poziomu wiedzy. Gwarantują  interaktywną zabawę połączoną z nauką i rozwijaniem zainteresowań zjawiskami astronomicznymi, przyrodniczymi i fizycznymi. MLK będzie ogólnodostępne dla społeczności lokalnej, placówek oświatowych, instytucji oraz osób prywatnych, codziennie od rana do późnych godzin popołudniowych.

 

Realizacja projektu MULTIMEDIALNE LABORATORIUM KOSMOSU pozwoli na skierowanie zainteresowania i uwagi mieszkańców na szkołę jako ogólnodostępnego miejsca spędzania czasu i rozwoju nauki dla mieszkańców dzielnicy z wykorzystaniem istniejącego szkolnego obserwatorium astronomicznego. Dzielnice Zielona – Dziewiąty – Korzeniec, nie posiadają alternatywnego miejsca, które łączyłoby spędzanie wolego czasu przez mieszkańców połączone z rozwijaniem zainteresowań multimediami, wykorzystaniem nowoczesnych technologii oraz zjawiskami przyrodniczymi, fizycznymi i astronomicznymi. Projekt nawiązywałby do cieszących się ogromną popularnością centrów nauki, które wykorzystują naukę powiązaną z zabawą poprzez doświadczanie różnych zjawisk przyrodniczych. Zatem jest to alternatywa m.in. dla dzieci i młodzieży znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, które dzięki MLK mogłyby ciekawie spędzić czas. Wobec zjawiska dużej aktywności seniorów i powstawania Uniwersytetów Trzeciego Wieku, MLK wdraża osoby starsze do nowoczesnych technologii z ukierunkowaniem na zainteresowanie otaczającym światem, informacjami techniczno-przyrodniczo–astronomicznymi oraz daje możliwość szerokiej komunikacji poprzez Internet z osobami o podobnych zainteresowaniach. Projekt MLK propaguje zasadę programową „UCZENIA SIĘ PRZEZ CAŁE ŻYCIE”, począwszy do dzieci w wieku przedszkolnym  a skończywszy na seniorach.

Zespół Szkół nr 1przy ulicy M.Konopnickiej 56 posiada bazę lokalową, która umożliwia stworzenie MLK. Godziny otwarcia szkoły, zatrudnianie wykwalifikowanej kadry mogą zagwarantować powodzenie realizacji projektu. Jednocześnie w obszarze dzielnic Zielona – Dziewiąty – Korzeniec nie ma innego miejsca kultury, nauki lub rekreacji, które mogłoby być centrum spotkań mieszkańców.

 

Additional information

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech